Recount of Rosehill Secondary College

Yesterday I and other people going to Rosehill next year got a bit of a taste of year 7, Because it was our orientation day. We started the day by getting into our home groups. I was in 7A with the two other people from my school which were Lilli.B and Layla.N. After getting into our home groups we went into a classroom to get a booklet about next year. Then we went to the year twelve study room to start our literacy test. We had to answer questions that were on the sheet to tell them what we know and what we need to know. We spent 40 minutes on the test and once we had finished it was time to have recess to interact with other students that are having the same experience.

After recess we meet up at the assembly area so the performance study teacher could take us for our lesson. We first started the lesson with a game, it was called wax museum. It was when everyone was a wax statue and two people were the guards making sure everything was in place. When the guards were not looking the wax statue could tap them on the back and then the guards become the wax statue and the wax statues become the guards.It was really fun. and after that we reacted a scene form the Simpsons. So we got into groups of four and started to practice the scene. After 10 minutes of practicing we then performed it in front of the class.

Then it was time for lunch. We talked and played until it was time to meet at the assembly area again. Then we went back to the year twelve area to do our numeracy test. We spent another 40 minutes on the test and we had to answer 40 questions. After that we went to our Italian class. We touched base on the simple things, example; Ciao, Mi chiamo and many more. We played Bingo with numbers and animals. After that lesson we went to the assembly area because he teachers wanted to give a speech about how they are looking forward for us to come to Rosehill Secondary College.

Worst day UNFINISHED

BINGE BINGE BINGE as the  busier  went off.I knew it was over.”2 shouts” the refery said.Come on I said to myself I held the ball as right as it gets , I shout the ball its going,its going no.I knew I had to get this in to be drad with the other team.Now this is it I trout it, as it rolled around the hope all giving us like it sway out of the ring.I walk out in shame how could this day get worst.

OK I spork to soon as i got out  of the car i thought a hippopotamus was coming towards  me but is was just my antes Sahel giving me a big  kiss. She sand my creek with her plasming red lip stick

 

6 Room Poetry

Today we learnt about  the 6 rooms process.I will show you what they are and how to use them.

Room 1:  Think of something that is amazing, beautiful or interesting. Describe it   

Room 2:  Look at the same image but write about the colours, how dose it  look ?

Room 3: What can you hear ?voice?silence?movement?lonely?peaceful?

Room 4:Do you have any questions about your image?What do you want to know more about?What do you wonder about? 

Room 5: What are  you feeling

Room 6: Look  over your previous rooms and ideas and chose a word , a line or a phrase that sounds important and repeat it 3 times

 

Sun shines off the water 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx  Water free

 

xxxxxxxxxxSSJHF Colours 

 

   xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx WILD

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxRuffling

 

xxxxxxxxxxSSJH Trees 

 

dnnnndnnddndndndnndnddnWater splashing  off the  rock

 

FFFFFFFFF One

xxxxxxxxxxSSJHBy

    XXXXXXXXXXXXXX  one

FFFFFFFFF

DDDDFGFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFSplash, splash ,splash.

 

 

 sgfdduygeriewdsjjsssssssssssssssssssssssssssjsssssssssssssssssssssssBut where am I ?

 

 

Maths Mate S6 Q22 T4

Predict: I predict that this question will be about  money and multiplication.

Read: Which deal cost less per metre? A) $1.50 for 15 metres B) $5.00 for 45 metres

Clarify: I had nothing to clarify in this question.

Mathematician’s toolbox: The strategy I used from the mathematician’s toolbox was to work backwards

Big question: The big question is what deal costs less per metre

Solve: First, I multiplied 15 by 3, because that then equalled 45. Then, because I had multiplied 15 metres by 3, I multiplied the price, $1.50 by 3. That was $4.50, so it was less than deal B, $5 for 45 metres, and therefore better value.

Summary: It might been hard until you figure it out, so good luck
😉